"Biblioteki dla klimatu" - co dla naszego środowiska mogą zrobić bliblioteki?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 10:31
Marta Piechocka z Fundacji FRSI opowie o ciekawym projekcie związanym ze szkoleniami na temat klimatu. Opowie również o zmianach, które są potrzebne w dobie kryzysu klimatycznego. 
Jak dbać o środowisko?
Jak dbać o środowisko?Foto: Shutterstock

W pierwszej godzinie wysłuchamy materiału reporterskiego o blaknących rafach koralowych. Blaknięcie dotyczy już ponad 80 procent raf koralowych na świecie. Z nowych badań opublikowanych przez ekspertów programu CoralReef Watch (CRW) wynika, że skutki tego zjawiska dla ekosystemów morskich mogą być dramatyczne. Rafy koralowe blakną z powodu wzrostu temperatury wody, co prowadzi do utraty symbiotycznych glonów przez koralowce. Blaknięcie jest poważnym zagrożeniem, ponieważ koralowce tracą źródło pożywienia i stają się bardziej podatne na choroby, a nawet śmierć.

Natomiast po godzinie 9.00 gościnią audycji "Szanuj zieleń" będzie Marta Piechocka z Fundacji FRSI, autorka ebooka "Zmiana zaczyna się blisko" i inicjatorka akcji "Biblioteki dla klimatu". Co dla klimatu mogą zrobić biblioteki i bibliotekarze? W ramach projektu "Biblioteki dla Klimatu" co roku organizowany jest cykl szkoleń "Akademia Klimatyczna". Lokalni liderzy wyposażają bibliotekarki w wiedzę o zmianie klimatu, w szczególności w kontekście polskim, lokalnym. Nasza gościni opowie nam również o tym czym są "zielone umiejętności". 

***

Na audycje "Szanuj zieleń" w niedzielę (11.05) o godzinie 8.00 zaprasza Marta Hoppe.

gV

Zobacz więcej na temat: klimat Czwórka
Czytaj także

Czy zmiany klimatu mogą przyczyniać się do zaburzeń psychicznych?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 08:58
W "Bez tabu" rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób zmieniające się warunki klimatyczne mogą wpływać na stan zdrowia psychicznego. Czy zmiany klimatu to nie tylko rosnące temperatury i nietypowe zjawiska pogodowe?
rozwiń zwiń